Громадський люстраційний комітет — це громадські активісти, журналісти, правники, IT-шники, окремі парламентарі та державні службовці, які разом домагаються очищення влади, навіть коли керівники держави його блокують.

Громадський люстраційний комітет — це дієвий рух ентузіастів, які незгодні з тим, що після чергової революції, яку ми оплатили життями найкращих, ми знову втратимо шанс на побудову ефективної держави. І ми не просто незгодні на кухні чи в Фейсбуці. Ми реально взялись за те, щоб втілити завдання очищення влади, щоб встановити кожен випадок саботажу і разом з іншими небайдужими громадянами його виправити.

Діє Громадський люстраційний комітет як громадська організація, який співпрацює з багатьма іншими організаціями та ініціативами людей.

Чого досяг Громадській люстраційний комітет за період своєї роботи?

Головний наш результат: ми змусили парламент прийняти, Президента — підписати, а Уряд — почати виконувати люстраційні закони.

Першим законом, який ми провели за підтримки багатьох однодумців у громадянському суспільстві, був Закон «Про відновлення довіри до судової системи в Україні». За ним були звільнені усі керівники усіх судів, а суддям надані всі можливості для самоочищення та вибори нових чесних голів суддів. Нажаль, у 80% судів ці можливості не використали, повернули собі звільнених голів і законсервували створену Портновим та Ківаловим систему.

Тоді ми провели другий і головний наш закон — «Про очищення влади». За цим Законом мають бути вигнані всі посадовці часів Януковича, які були першими особами у своїх міністерствах, відомствах, адміністраціях, управліннях силових структурах. Так само повинні піти всі КДБшники. Але головна ідея закону – вигнати всіх, хто не може пояснити походження свого майна та членів родини, з якими проживає. Закон вимагає поставити це запитання всім суддям, правоохоронцям та чиновникам: від Прем’єр-міністра до дільничного міліціонера.

Цей люстраційний закон набагато складніше саботувати, і на його вимогу звільнені вже сотні людей. Тому цей закон всіляко намагаються не виконувати, дискредитувати і скасувати. Показово, хто вже звернувся до Конституційного суду, де суддівська більшість – це люди Януковича, в надії, що вони скасують закон «Про очищення влади». Це Служба зовнішьної розвідки, яка була мозковим центром терору Майдану. Це судді Верховного суду, які стоять на чолі клептократичної судової гілки. І це соратники Януковича, які тепер називаються «Опозиційний блок».

«Громадський люстраційний комітет» підготував звіт «Рік люстрації в Україні: історія перемог та саботажу». До звіту включена статистика виконання і саботажу Закону, інформація щодо становлення Громадського люстраційного комітету, еволюції люстраційного законодавства, дані про порушення, результати перевірок та названі народні депутати, які підпадають під дію Закону «Про очищення влади».

Звіт «Рік люстрації в Україні: історія перемог та саботажу» PDF

Крім того, нами складено Список недолюстрованих посадовців, що включає два блоки – список посадовців, звільнення яких ми добиваємось,та даних щодо чиновників, яких методами громадського тиску вже вдалось звільнити. Інформація щодо «недолюстрованих» посадовців, які всупереч вимогам Закону «Про очищення влади» перебувають на своїх посадах дає орієнтири для подальшої боротьби та окреслює масштаби зловживань. Перелік звільнених чиновників ілюструє, яким чином суспільство може впливати на процеси очищення влади, корегувати кадрову політику та самостійно включатись в державотворчі процеси.

Завдання Громадського люстраційного комітету

Зараз наше ключове завдання – втілити люстраційне законодавство. Нинішні керівники держави не хочуть очищення влади. Лише громадяни можуть цього домогтися. Наше завдання — зафіксувати кожен випадок саботажу закону «Про очищення влади» і примусити державних службовців виконати Закон.

До комітету також надходять скарги щодо дій недоброчесних посадовців. Таку інформацію наші волонтери аналізують та сортують для передачі зацікавленим медіа та оформлення запитів до державних органів.

З ким співпрацює Громадський люстраційний комітет?

Головними партнерами Громадського люстраційного комітету є громадяни України, яким небайдуже майбутнє держави та які долучаються до процесу очищення влади. Які самі збирають інформацію та домагаються вигнання посадовців, що не відповідають люстраційним критеріям.

Комітет співпрацює з Громадською радою з питань люстрації при Міністерстві юстиції України, до складу якої входять авторитетні журналісти-розслідувальники та громадські активісти. Завдання Громадської ради – привертати увагу до найбільших порушень закону, висвітлювати їх та рекомендувати, як можна їх виправити.

За потреби активістів Громадського люстраційного комітету консультує Департамент люстрації Міністерства юстиції України, зокрема, офіційно тлумачить закон.

Серед історичних друзів Громадського люстраційного комітету — активісти «Автомайдану», «Самооборони», польської фундації «Відкритий діалог».

Зміни люстраційного законодавства

Зараз ми лобіюємо наступні зміни до Закону України «Про очищення влади»:
Розповсюдити дію Закону на всіх керівників держави, зокрема, на Президента і народних депутатів.
Встановити більшу відповідальність за порушення або саботаж закону.
Створити незалежний орган для проведення люстрації.

Фінансовий звіт ГО «Громадський люстраційний комітет»

З квітня 2015 громадська організація «Громадський люстраційний комітет» отримує фінансування для здійснення статутної та проектної діяльності. Дві статті надходження коштів — добровільні внески та пожертви організацій і фізичних осіб та гранти. Для забезпечення прозорості нашої діяльності ми публікуємо звіти про рух грошових коштів.

Фінансовий звіт ГО «Громадський люстраційнйи комітет» 2015 PDF
Фінансовий звіт ГО «Громадський люстраційнйи комітет» 2016 PDF

Якщо ви бажаєте долучитися до діяльності Люстраційного комітету у якості волонтера, будь ласка, пишіть нам info@lku.org.ua

Дайджест люстрації

Архів дайджестів