Лише встановлений економічний ефект від роботи НАБУ — більше 3 мільярдів гривень. Про це в своєму блозі «Антикорупційний майдан» на 24 каналі розповіла Голова Ради Громадського люстраційного комітету Олександра Дрік.

Що ж це за кошти? 264,5 мільйони були добровільно відшкодовані особами, які визнали себе винними в конкретних справах, пішли на угоду зі слідством, тобто погодились свідчити проти інших учасників корупційної схеми. Ще близько 75 мільйонів гривень було відшкодовано за рішенням суду.


Джерело: Звіт НАБУ за 1 півріччя 2018

НАБУ також попередило розкрадання більше 2 мільярдів гривень. Справа в тому, що після розкриття корупційних схем детективи Бюро звертаються до суду з вимогою розірвати корупційні договори, і таким чином те, що мало потрапити з держбюджету прямо в кишені високопосадових корупціонерів, туди не потрапляє.

«Тобто навіть якщо суд ще не розглянув справу конкретних організаторів і учасників корупційних схем, вони ще не понесли покарання і суд міг навіть не розпочати розгляд їх справ по суті, їхні схеми вже зруйновані», — йдеться в програмі.

Окрім того, НАБУ подає позови для відшкодування збитків, завданих держпідприємствам корупційними схемами, коли кошті вже були заплачені. Станом на 30 червня 2018 року 93 угоди/договори були визнані недійсними на загальну суму 4,75 млрд грн., а отже заплачені за ними кошти теж можуть бути повернуті до бюджету.

Однак найбільший економічний ефект від діяльності Бюро, звичайно, буде досягнуто, коли за вироками суду будуть конфісковуватись кошти. Станом на кінець чевня 2018 детективи НАБУ розслідували злочини на загальну суму збитків майже 200 млрд гривень. В кримінальних провадженнях арештовано 603 млн грн, млн євро, 411 тис доларів і 3 тис. фунтів, 111 об’єктів нерухомості, 362 земельні ділянки, 78 об’єктів нежитлової нерухомості, 90 транспортних засобів, 228 одиниць сільськогосподарської техніки — все це може бути кофісковано, якщо суди нарешті почнуть виносини вироки.

«Іншими словами, якби в Україні були незалежні суди, які виносили б законні та обгрунтовані рішення в розумні строки, нам не потрібні б були ні кредити від МВФ, ні фінансова допомога від ЄС — а можливо ми б самі змогли давати їм позики», — зазначає Дрік.

Дивіться повний випуск нового «Антикорупційного майдану»: