18 травня Конституційний суд продовжить розгляд справи за конституційним поданням 48 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України окремих положень Закону України „Про запобігання корупції“ та статті 366-1 Кримінального кодексу України. Засідання відбуватиметься в закритому режимі.

Розгляд закону в КСУ розпочали ще у квітні 2016 та мали прийняти рішення за 30 днів; рішення досі не ухвалили. Судді КСУ неодноразово робили спроби скасувати закон. Третина чинного складу КСУ – ті самі судді, що ухвалили рішення про зміну Конституції у 2010, що призвело до захоплення влади Януковичем у неконституційний спосіб.

Нагадаємо, що 48 народних депутатів 30 грудня 2015 звернулись до Конституційного суду з поданням про неконституційність ряду положень Закону. В поданні, зокрема, зазначається, що положення Закону порушують конституційні принципи верховенства права, правової визначеності, законності, індивідуальної відповідальності, заборони втручання в особисте життя та конфіденційної інформації.

Парламентарі просять скасувати обов’язок декларувати майно членів родини, об’єкти незавершеного будівництва, цінне рухоме майно, готівкові кошти, фінансові зобов’язання, відомості про суттєві зміни у майновому стані та відомості про об’єкти декларування, що належать третім особам, але якими користуються декларант або члени його родини.

48 нардепів-регіоналів просять заборонити Національному агенству з питань запобігання корупції користуватись реєстрами та інформаційними базами органів публічної влади з метою виконання повноважень з оперативної перевірки декларацій; визначати точність оцінки задекларованих активів під час повної перевірки декларацій; проводити моніторинг способу життя, в тому числі на підставі інформації, отриманої від фізичних та юридичних осіб, зі ЗМІ та інших джерел інформації.

Також парламентарі фактично вимагають закрити вільний цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій та скасувати кримінальну відповідальність за декларування завідомо недостовірних відомостей у деклараціях.

Водночас, Рада Європи у своєму висновку зазначає, що положення Закону «Про запобігання корупції» щодо е-декларування "відповідають найбільш прогресивним стандартам" і не порушують прав людини. Про це йдеться у висновку Ради Європи, за яким до них звернувся Голова Комітету із запобігання корупції на прохання Коаліції «Декларації під контролем».

Додатково:

Розгляд е-декларування в КСУ (оновлюється)

Бездіяльність Генпрокуратури щодо суддів КСУ (оновлюється)

ПОРЯДОК ДЕННИЙ пленарних засідань Конституційного Суду України на 14-16 лютого 2017 р.

Е-декларування відповідає найбільш прогресивним європейським стандартам – висновок Ради Європи

48 саботажників: хто боїться електронного декларування? (спецрепортаж)