23 березня 2017, під час ранкового пленарного засідання народні депутати проголосували за ряд поправок до закону «Про очищення влади». Метою зазначеного законопроекту визначалось уточнення кола осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на яких не буде поширюватися дія Закону України "Про запобігання корупції" та малось на меті недопущення порушення військовослужбовцями обов'язків військової служби та військової дисципліни, але в реальності проголосували за необхідність подання декларацій виключно антикорупційними ГО. Ці поправки дискримінаційні, порушують Конституцію України та є атакою на антикорупційних активістів та ГО.

Ініціатором законопроекту №6172 є Президент України, поправки мали допомогти військовослужбовцям, що наразі знаходяться в зоні АТО. Робоча група затвердила 5 поправок, які скасовували необхідність декларувати майно молодшими військовослужбовцями та курсантами військових навчальних закладів (в разі, якщо вони не займають високу державну посаду) та перенести подання е-декларацій тими, хто наразі знаходиться в зоні АТО до їх повернення. Все було затверджено народними депутатами, представником Президента в Парламенті, Адміністрацією Президента та Міністерством оборони.

Але, пізніше народні депутати з голосу почали додавати десятки поправок, які не мали жодного відношення до військовослужбовців. Серед них були поправки, що зобов’язували ЗМІ та антикорупційні ГО, членів громадських рад та тих, хто отримує кошти за антикорупційну діяльність від міжнародних донорів також подати е-декларації та підпадати під кримінальну відповідальність.

Зачитуючи поправки, автор, народний депутат політичної партії «Народний фронт» Тетяна Черновол дійшла до висновку, що антикорупційні ГО це «організації із значними корупційними ризиками» та звинуватила їх у «хаосі, що відбувався з системою е-декларування» та у присвоєнні 2 мільйонів, що були виділені Данією на систему е-декларування. Позавчора під час наради Комітету ВР з питань запобігання і протидії корупції щодо цього законопроекту Тетяна Черновол також запропонувала додати до списку ЗМІ, але пізніше виключила їх, зазначивши, що ЗМІ будуть фігурувати в іншому законопроекті.

Розподіл голосів:

118 —БПП
70 — Народний фронт
27 — Опозиційний Блок
20 — Партія «Відродження»
16 — Радикальна партія
10 — Воля народу
7 — позафракційні
0 — Самопоміч
0 — Батьківщина

Ці поправки дискримінаційні та порушують Конституцію України. Члени громадських організацій не є держслужбовцями, вони не працюють на державній службі, та не діють на праваж держслужбовців. Це дискримінація через те, що антикорупційні ГО жодним чином не відрізняються від інших ГО, що проводять громадський контроль, наприклад, за реформами суддівської або державної служби. Більше того, в законодавстві немає визначення такого типу ГО, як «антикорупційні ГО» — хто вирішуватиме за якими критеріями та чи інша громадська організація вважатиметься антикорупційною? Також незрозуміло, чому звітуватимуть саме ГО, які отримують кошти на антикорупційну діяльність від міжнародних донорів, в той час як організації, які отримують кошти від, наприклад, місцевих донорів, що можуть бути причетними до терористичної діяльності на Сході країни, звільнені від е-декларування.

Немає сумнівів, що ці поправки розроблено та "протягнуто" через ВР у найгірший можливий спосіб, всупереч регламенту ВР, для переслідування антикорупційних активістів та ГО. Наприклад, через підконтрольне та політично залежне Національне агентство з питань запобігання корупції, яке й досі не показало жодних результатів, переслідувати тих, хто наразі заважає правлячій еліті.

Голова Парламентського Комітету із питань запобігання та протидії корупції Єгор Соболєв відмовився ставити підпис під цим законом. Але, це може лише відкласти набуття законом сили. Виходячи із законодавства, Голова антикорупційного комітету має підписати закон протягом 10 днів, після чого закон підписує Голова ВР (безвідносно є там підпис Голови Комітету чи немає), а потім Президент.

Ми вимагаємо від Президента ветувати закон, та врахувати ті поправки, які було раніше затверджено для покращення умов служби військовослужбовців в АТО, а також виключити дискримінаційні та антиконституційні поправки щодо ГО.