Сьогодні Конституційний Суд України мав розглядати конституційність Закону «Про запобігання корупції» в частині е-декларування за поданням 48 народних депутатів, переважна більшість з яких – члени «Опозиційного блоку».

Засідання мало розпочатись о 10:00, проте ініціатори подання не з’явились на засідання, й КСУ відклав розгляд даної справи.

Олександра Дрік, Голова Ради ГО «Громадський люстраційний комітет», координатор Коаліції «Декларації під контролем», наголосила: «Є ризик в тому, що поки в КСУ є це провадження, всі справи на основі е-декларацій можуть блокуватись в судах так само, як і справи по люстрації — з формулювання «до рішення КСУ».

Нагадаємо, що посадовці, які були звільнені у відповідності до Закону «Про очищення влади» намагались поновитись через суд. Окремі судді призупиняли розгляд справ до винесення рішення КСУ щодо окремих положень Закону «Про очищення влади», що дозволяло чиновникам залишатись на посадах.

До початку засідання під стінами суду зібрались представники Коаліції «Декларації під контролем», щоб не допустити скасування е-декларування. Експерти провели прес-брифінг, під час якого окреслили ключові проблеми та наслідки скасування е-декларування для України.

Олександра Дрік зазначила, що ті, хто звернувся з конституційним поданням з проханням скасувати положення Закону, насправді переслідують не інтереси захисту прав людини, як вони це аргументують.
«Вони намагаються захисти власні статки та власні інтереси, і це ключова причина через яку вони звернулися. Загроза лишається високою, оскільки в КСУ досі третина тих самих суддів, які приймали неправосудні рішення в 2010 році», – підкреслила вона.

Олександр Лємєнов, менеджер антикорупційної групи РПР, представник коаліції «Декларації під контролем», наголосив, що ініціатори подання представляють колишнє оточення Януковича.
«Це ті люди, які допомагали йому вибудовувати вертикаль влади. Ці люди переслідують єдину мету –приховати власні статки», – зазначив він.

В свою чергу Андрій Марусов, голова правління Transparency International Україна, підкреслив, що третина суддів КСУ причетна до конституційного перевороту, який дозволив Януковичу узурпувати владу. Два роки тому ГПУ розпочала провадження щодо прийняття неправосудних рішень цими суддями. Проте результатів розслідування немає досі.

«Якщо КСУ визнає цей закон неконституційним або інші його положення, це означає, що це рішення не КСУ, а Банкової та Президента. Й наслідки бере на себе особисто Президент – наголосив Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії корупції. Шабунін також розповів, що неможливо буде притягнути до відповідальності посадовців, які живуть за незаконними статками. Якщо КСУ вб’є весь закон або найважливіші норми, ми не зможемо повернути їх назад ніколи.