Бізнесмени і родичі столичних прокурорів забудовують незаконно приватизовану ділянку захисної дамби Київського водосховища. Фактично захоплено берег обвідного каналу, обгороджено декілька десятків гектарів державного лісу. Про це йдеться у розслідувані журналісті проекту "Наші гроші з Денисом Бігусом".

В лютому 2007 Київська облдержадміністрація дозволила групі фізосіб розробити проекти приватизації ділянок по 1 га під сільське господарство. Офіційно – це землі Лебедівської сільради Вишгородського району, однак по факту – територія захисної дамби Київського водосховища.
В 2008 р. одним розпорядженням РДА змінило цільове використання 21 га землі (11 власників) вже на садівництво, що по суті дозволило будувати на цій землі садові будинки.

Земельні ділянки по 0,9999 га отримали: Степан Кудря, доктор наук і професор, на той час – заступник, а нині директор Інституту вітроенергетики НАН України; Анатолій Точений (дочка Кудрі Тетяна і син Точеного Вадим відомі як партнери по фірмі ТОВ «Веркана»); Фріда Драпушко, матір Ростислава Драпушка, який на той час керував готелем «Дніпро» Держуправління справами, зараз – ДП «Пуща Озерна», також із пакету ДУСі.

Попри цілу низку погоджень, дозволів і розпоряджень, приватизація землі на дамбі насправді відбулася в обхід земельного законодавства.
Цим взагалі не повинні були займатися КОДА й Вишгородська РДА. Згідно з розпорядженнями РДА, землю видавали під сільське господарство, однак з умовою – без вирубки дерев. Пізніше ділянки продавали, ділили на дві-три менші й ще раз перепродавали.

Наразі власниками/користувачами практично всіх земельних ділянок на дамбі, згідно з даними Держкадастру та Реєстру майнових прав на нерухоме майно, є зовсім інші люди, серед них багато бізнесменів та родичів працівників прокуратури.

Дмитро Волков
Батько Кирила Волкова, екс-прокурора Печерської районної прокуратури, а нині замголови організаційно-методичного відділу Головного слідчого управління ГПУ. Ділянка 0,56 га, обставини набуття права власності невідомі.

Волков на початку 2000-х працював у столичній податковій, власником чи директором бізнесу не був, прописаний по вул. Анни Ахматової (житловий масив Позняки). У червні 2014 р. Волков придбав два позашляховики 2014 року випуску. – Volkswagen Tiguan та Volkswagen Touareg. Раніше з Волковим-старшим була приписана Людмила Єрхова, головний бухгалтер ГПУ. В останніх оприлюднених деклараціях Людмила Єрхова ставила прочерки у графі «родина». Разом з тим, Волкова «майже кожен день» бачить консьєрж у будинку на Щорса, де мають квартири Єрхова і Волков-молодший.

Єрхова працює в ГПУ з початку 90-х, очолювала бухгалтерію цієї структури в тому числі при Вікторі Пшонці, однак люстрована досі не була,оскільки має рішення суду. Ні Єрхова, ні Волков-старший, ні Волков-молодший власниками бізнесу не були. У деклараціях за 2013 р. Людмила Єрхова вказала дохід від продажу нерухомого майна у розмірі 1 млн грн. та дивіденди 0,6 млн грн., на рахунках – 0,6 млн грн. Кирило Волков за той рік задекларував 1,2 млн грн. доходу від продажу майна, 0,4 млн грн. дивідендів та 2,9 млн грн. на рахунках. Що саме продавали, з чого нараховані дивіденди і яке джерело коштів на банківських рахунках – невідомо.

Олександр Меламуд
Відомий столичний девелопер (ТРЦ Дрім Таун). Офіційно ділянка 0,56 га Меламудом була взята в оренду у 2015 р., а право власності записане на Ірму Джинчарадзе-Накаідзе, яка викупила її в 2012 р.

Гасанова Лейла Абейдулла кизи, бізнес-партнер Олександра Меламуда (ТОВ «Каспій-Бріз») та Гарі Корогодського ( ТОВ "ІБГ ГРУП УКРАЇНА"). Ділянка на 0,50 га офіційно належить Давиду Джинчарадзе, котрий викупив її в 2012 р, а у Гасанової перебуває в оренді з 2015 р.

Лариса Константинова
Мати Назара Константинова, екс-прокурора Голосіївського району Києва (до квітня 2014 р.). Ділянку на 0,25 га було придбано у січні 2014 р.

Віра Булгакова
Теща колишнього заступника керівника прокуратури Оболонського району Андрія Голуба (до лютого 2014 р.). Ділянка 0,33 га, підстава набуття права власності невідома.

Сергій Мась
Колишній прокурор (вісім років пропрацював у прокуратурі – столичній та Генеральній), нині адвокат. Коментувати обставини купівлі своїх двох ділянок загальною площею 0,55 га відмовився. Згідно з матеріалами судової справи, вони були придбані в 2012 р.

Любов Андрющенко

Бізнес-патнер Сергія Мася по ТОВ «Анастасія АМ» (оренда нерухомості). Вірогідно, також мати Олега Андрющенка, раніше відомого як прокурор Оболонського району. Ділянка 0,44 га придбана у 2012 р.

Ольга Авдєєнко
Мати нинішнього очільника Печерської прокуратури Олександра Авдєєнка. За словами його батька, ділянка була придбана останнім років 5 тому за 120 тис грн., будинок будує він сам і за власні кошти, син-прокурор до будівництва стосунку не має.

Лариса Антонова
Дружина Василя Антонова, екс-голови Оболонської РДА (2010-2014). Ділянка на 0,5 га придбана в 2013 р.

У тих землевласників, котрі вже встигли забудувати свої земельні ділянки, спостерігаються одній й ті ж порушення земельного і водного законодавства.
Отримавши у приватну власність ділянки однієї площі – вони обгороджують у півтора рази більші наділи за рахунок берегової ліні обвідного каналу. З одного боку, це є порушенням Земельного і Водного кодексу, котрі встановлюють на берегах водойм прибережні захисні смуги, що не можуть бути приватизовані, забудовані та відгороджені, оскільки це порушує право загального водокористування, тобто доступу до водного об’єкту усіх громадян.
З іншого боку, за словами юриста, по суті йдеться про самовільне зайняття земельної ділянки.

Оскарження землевідводів на дамбі у судах за позовами прокуратури поки що практичних результатів не дає.