Непоодинокими випадками є забудова берегів українських річок та водойм, тим самим обмежується доступ до води громадянам України. Про те, хто саме з народних депутатів, політиків, державних службовців забудували віллами узбережжя, з’ясовували журналісти проекту «Схеми».

В Гнідині Бориспільського району на Київщині, на березі Дніпра розташовані будівлі народного депутата України групи «Відродження» Валентина Ничипоренка. Охоронці заборонили знімальній групі «Схеми» виходити з човна на берег поруч з маєтком. При цьому ділянку він отримав під конкретне цільове призначення «сінокосіння», на якій наразі побудовано приватний маєток.

В заяві до голови РДА Нечипоренко зазначав: «Звертаюся до вас з проханням розширити дану земельну ділянку, оскільки кількість заготовлених кормів є недостатньою для коней, яких я утримую. На земельній ділянці, що надається мені у власність для садівництва, крім вирощування садових культур, фруктових дерев, буду вирощувати птицю (кури, качата), також кроликів. Дана діяльність буде основним засобом прожиття, тобто забезпечуватиме сім’ю фруктами та м’ясом».

Річка Козинка, Київська область. Із 2015 року ділянку орендує президент України Петро Порошенко. Резиденція Порошенка раніше була базою відпочинку, яка належала кондитерській фабриці імені Карла Маркса, яку він потім придбав, – і зараз вона «Рошен». Її протяжність приблизно більше ніж кілометр. За словами місцевих жителів, там буйки червоні стоять, навіть заборонено пропливати на човні.

Річка Козинка – закрита річка. Утім тут стоїть катер із написом «Водна поліція». Щодо витрат на роботу поліцейського катера навпроти будинку Порошенка МВС та Управління держохорони інформації не надали.

Цільове призначення орендованої Петром Порошенком земельної ділянки теж відрізняється: виділялася земля селищною радою Козина з цільовим призначенням «для рекреаційний цілей», а вже у виписці Реєстру речових прав зазначене інше цільове призначення – «догляд за прибережно-захисними смугами».

При цьому, Євген Білоус, головний державний інспектор з охорони природного навколишнього середовища Київської області, не бачить порушень у історії з ділянкою Порошенка.

Ігор Палиця, колишній очільник Одеської обласної адміністрації, чинний голова Волинської облради. Земельна ділянка на березі річки під Києвом, імовірно, належить його дружині – Оксані Палиці. На запитання «Схем» щодо маєтку на цій землі Ігор Палиця порекомендував спочатку розібратися з президентом.

Подібним чином на запитання журналістів реагує й очільник селищної ради Козина Валерій Гартік. На відео, відзнятому односельцями пана Гартіка, його запитують про паркан, який родина селищного голови встановила просто на березі річки.

Земельну ділянку Козинська селищна рада спочатку надала в оренду для сінокосіння Гартік Галині – найімовірніше, матері селищного голови Валерія Гартіка.

Програма «Схеми» також з’ясувала, що у Держгеокадастрі немає документації щодо відведення земельних ділянок, власниками яких є низка чинних і колишніх високопосадовців.

Має землю на березі річки і народний депутат Нестор Шуфрич.
Відповідно до Кадастрової карти, не підходить до берега річки земельна ділянка з маєтком, де, за інформацією ЗМІ, нібито мешкає народна депутатка Юлія Тимошенко.

«Державний контроль слабкий, розпорошений та малоефективний. А контролюючі органи, схоже, не здатні забезпечити право громадян України на вільний доступ до берегів», – резюмують журналісти.