Вища кваліфікаційна комісія суддів завершила переатестацію першої групи суддів, які претендують на призначення пожиттево. Неоднозначна практика оцінювання суддів, коли переатестацію проходять навіть ті, до кого є питання у ВККС, викликала критику з боку політиків та суспільства.

Яким чином проходила переатестація, які були помічені проблеми – з’ясовували журналісти програми «Реальний суд».

Під час співбесіди члени ВККС з’ясували, що Андрій Кульбаба, суддя Ярмолинецького районного суду Хмельницької області володіє земельною ділянкою (462 квадратних метри), будинком (135 метри). Сам суддя пояснює, що, це дружина приватизувала, хоча його дружина – вихователь, а наразі в декретній відпустці. Вона також має ділянку в два гектари. Суддя пояснює, що вона в минулому році безкоштовно набула власність.
Андрій Кульбаба – син судді Вищого спеціалізованого суду з розгляду кримінальних та цивільних справ.
Земельна ділянка 093 гектари – приватизація на земельну частку пай (зареєстровано на тещу). Крім того, у судді вказано цілий автопарк – Lexus LX 470, Toyota Prado, Nissan Patrol, за його словами, це батька дружини

Достатньо довго розбирались з походженням власності та автомобілів, проте суддя прошов атестацію успішно.

Ольга Єфименко, суддя Житомирського окружного адміністративного суду, мати якої володіє бізнесом з торгівлі бурштином, має автомобіль, земельну ділянку, житловий будинок. У близьких осіб – будинок в Бучі, автомобіль престижної марки. Суддя пояснює, що квартира в неї ще з часів студентства, а будинок у 2014 році їй подарувала мати. Говорить, що раніше була дипломатичним працівником і привезла Lexus, який потім відчужила, їй додали гроші й вона купила Honda.

Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Сергій Марцинкевич також пройшов переатестацію. Його батько – член Ради суддів України Анатолій Марцинкевич. Рідний брат також працює суддею в Дніпровському райсуді столиці, а родичі володіють бізнесом. На запитання щодо авто відповів, що його купила фірма, яке створена у 2005 році, одним із засновників є його бабуся. Автомобіль придбаний для службових цілей.

У ВККС при цьому говорять, що не варто оцінювати суддю тільки по кількості автівок та нерухомості, оскільки підсумковий результат суддів формується о декількох параметрах. На одному етапі він не проходить, але може покращити результат на іншому.
«Ми оцінюємо не по одному критерію, а по сукупності всіх критеріїв. Навіть в частині, що відноситься до оцінки його знань, там не одна оцінка, їх декілька. Крім того, кожен член комісії ставить свою оцінку, коли це все об’єднується, то виходить такий критерій. Потім ми дивимось інші фактори. Наприклад, стресостійкість, спроможність вести судовий процес», – резюмує Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков.