17 лютого 2016 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України розпочала первинне кваліфікаційне оцінювання суддів. Перевірку мають пройти судді різних інстанцій, щоби підтвердити своє право в подальшому бути служителями Феміди. Але якщо суддя не пройде оцінювання, його не звільнять, а просто направлять на навчання до Національної школи суддів України. Тільки після повторного непроходження оцінювання суддя може бути рекомендований на звільнення з посади. Яким чином відбувається переатестація та на що закривають очі представники ВККС при оцінці суддів з’ясовували журналісти проекту «СХЕМИ».

Знімальна група «Схем» зафіксувала рішення, які ухвалювала комісія по кожному з кандидатів на довічне суддівство. В сюжеті наведені випадки ігнорування Комісією корупційних ризиків.

Особи, яких комісія рекомендувала на призначення суддями довічно:

Ганна Поліщук, суддя господарського суду Кіровоградської області
На посаді судді продала «Мазду 3» та у 2012 році придбала автомобіль «Лексус» 2007 року. Пояснити джерела походження коштів, за які придбала авто, не змогла.
Антикорупційне бюро повідомило Комісію, що «у власності батька судді перебуває дві квартири, шість земельних ділянок та два автомобілі. У власності матері – 11 земельних ділянок та 11 авто. У власності колишньої свекрухи – 14 земельних ділянок, а у власності судді Поліщук – автомобіль престижної марки».

Вікторія Пасинок, суддя Голосіївського райсуду м.Києва

Судді Пасинок перерахували 40 тисяч доларів із Великобританії, нібито від її безробітної сестри. На запитання походження коштів суддя пояснила, що її безробітна сестра має «якісь збереження та частку в компанії, з якої отримує дохід»,а гроші просто позичила.

Олеся Кисіль, суддя Яготинського райсуду Київської області
У 2013 році, коли працювала суддею, отримала в подарунок від батька будинок на 98 квадратних метрів.

Олена Рябчук, суддя Дніпропетровського окружного суду

Родина судді Олени Рябчук під час її суддівства стала власником половини нежитлового приміщення у 242 квадратних метри в Дніпропетровську. Рябчук переконувала комісію, що їй та її безробітному чоловіку будинок у Дніпропетровську обійшовся у 120 тисяч гривень.

Ігоря Кльопова, суддю господарського суду Полтавської області, Вища кваліфікаційна комісія суддів таки направила на перенавчання. Суддя не склав письмові тести. Також на співбесіді комісія дізналася, що суддя взяв кредит на машину під 0 відсотків у одному з банків.
Півроку він проходитиме навчатися у Національній школі суддів, після чого – повторне оцінювання. Увесь цей час суддя отримуватиме зарплату з державного бюджету.

Щодо низки суддів, стосовно яких в Антикорупційного бюро існували корупційні ризики, комісія робила перерву для перевірки фактів.

Ольга Біднина, суддя Суворовського районного суду Херсонане склала тест на знання законодавства. Вона також не змогла чітко пояснити, де її родина взяла кошти на придбання авто «Тойота Венза» Комісія направила Біднину на перепідготовку.

Олена Скарлат, суддя Вишгородського районного суду Київської області під час Революції Гідності ухвалювала рішення щодо відбирання водійських прав у активістів. Але комісія просто оголосила перерву щодо результатів оцінювання через необхідність додаткової перевірки даних суддівського досьє

Загалом процедура переатестації є доволі непрозорою. Досьє на суддів, складене різними держорганами, не викладається широкому загалу. Обговорення кандидатів та голосування проходить за зачиненими дверима. Списки суддів, які пройшли ці співбесіди, будуть надіслані для голосування до Верховної Ради.
«Перше враження від таких оцінювань – не найкраще. Це не схоже на очищення від нефахових суддів та тих, хто має корупційні ризики, а більше – на виконання бюрократичної процедури, яка вимагає від членів комісії провести таке оцінювання», – резюмують журналісти у розслідуванні.