Сьогодні, 26 лютого, активісти громадських антикорупційних організацій під стінами Адміністрації Президента провели акцію з вимогою накласти вето на законопроект #3755, який нівелює суть нової системи електронного декларування.

Організаторами акції виступили представники коаліції «Декларації під контролем».

Під час акції двоє активістів в масках президента Петра Порошенка та спікера Верховної Ради Володимира Гройсмана грали в «наперстки» відрами та м’ячем, який був утіленням проєвропейських законів, намагаючись заплутати громадськість. Потім наперстників закидали туалетним папером, який символізував декларації. Це означало, що цінність декларації зараз на рівні з туалетним папером, адже за неправдиві дані в деклараціях, відповідно до прийнятого закону № 3755, нема жодної відповідальності.

Активісти тримали в руках плакати «Стоп 3755», «No 3755», «Порошенку, не будь Януковичем – не зривай євроінтеграцію!».

Голова Ради ГО «Громадський люстраційний комітет Олександра Дрік розповіла про ризики, які несе в собі законопроект #3755: «Система електронного декларування дозволила би нам перевіряти майно всіх посадовців в Україні і карати тих, хто не може його пояснити. Шахрайськи ухвалений 10 днів тому закон не дозволяє цього зробити і відкладає введення відповідальності за недостовірні або невказані відомості. Якщо Президент не хоче повторити долю свого папєрєдніка Януковича, він повинен ветувати цей закон».

Олексій Хмара, виконавчий директор Transparency International Україна в свою чергу зауважив, що в разі введення Закон в дію, ми будемо мати прості електронні декларації. Якщо ми хочемо, щоб в нас була болванка, де будуть прості відомості і це нам будуть подавати під соусом європейської інтеграції, то не треба нічого робити.

«Якщо ми хочемо, щоб це були нормальні данні, то нам потрібно домогтись вето від Президента», – зазначив експерт.

Громадськість підтримав народний депутат Єгор Соболєв, голова антикорупційного комітету Верховної Ради. Він заявив, що його комітет не підписував Pакон № 3755 правками нардепа Вадима Денисенка, які були внесені з голосу.

Він нагадав, що завдяки Закону «Про очищення влади» основні представники режиму Януковича звільнені – вони були люстровані у відповідності до Закону або були вигнані завдяки громадському тиску.

Дякуємо усім, хто прийшов сьогодні на нашу акцію з вимогою до Президента ветувати ганебний закон, який руйнує систему ел...

Posted by Коаліція «Декларації під контролем» on Friday, 26 February 2016

«Величезним викликом є те, що люстрація в Україні не виконала основного свого завдання – вона не очистила владу від людей, які плутають владу з бізнесом», – закцентував парламентар.

Політик наголосив, що в Україні було створено потужне законодавство про декларування: «Кожен посадовець має декларувати не тільки те майно, яке офіційно на нього записано, а й те, яке він записав на інших, але по факту користується. Кожен посадовець має декларувати все, що називається недобудовами».

До учасників акції вийшов заступник Глави АПУ Олександр Данилюк, який завив, що існує два шляхи – накладення вето Президента та підписання Закону з подальшим внесенням нового законопроекту.

Олександра Дрік також зазначила, що громадські активісти вже підготували альтернативні законопроекти: на випадок вето та якщо Президент не заветує Закон. Крім того, підготовлено звернення від громадських організацій. Воно було передано учасниками акції заступнику Глави АПУ Олександру Данилюку, який вийшов до учасників акції. Посадовець запросив організаторів акції на зустріч до Адміністрації Президента, результати якої Голова Ради Громадського люстраційного комітету Олександра Дрік так прокоментувала в своєму facebook:

Передала заступнику Адміністрації Президента Олександру Данилюку вимогу до президента накласти вето на закон #3755, який...

Posted by Саша Дрик on Friday, 26 February 2016

Жорстку позицію всіх членів коаліції також підтверджено в заяві коаліції, оприлюдненої за результатами акції.

Позиція коаліції залишається незмінною: на закон #3755 потрібно накласти повне вето, бо він знищує потужний інструмент б...

Posted by Коаліція «Декларації під контролем» on Friday, 26 February 2016

Нагадаємо, що спочатку Закон № 3755 складався з одного речення та мав не меті відмінити один із пунктів Закону «Про державний бюджет України», яким було перенесено запуск електронного декларування до 2017 року.

Проте 16 лютого під час розгляду законопроекту народний депутат фракції БПП Вадим Денисенко з голосу вніс ряд поправок, які знищують суть систему, зокрема:

1. Закон відтерміновує запровадження відповідальності за вказання недостовірної інформації до 2017 року.
2. Вартість майна і статків, що підлягає декларуванню, підвищена в 2, а в деяких статтях, і в 3 рази.
3. Значна кількість членів родин були безпідставно виключені з декларації, що, по суті, не вирішить проблеми з приховуванням майна через переписування його на інших людей.
4. Обов’язок вказувати місце фактичного проживання виключено з попередньої версії закону.
5. Скасовується обов’язок декларувати рухоме майно, набуте до початку дії нової системи декларування.
6. Незрозумілим є положення, яке дає право суб’єкту декларування при заповненні декларації не вказувати вартість майна (активів) крім випадків, коли таке майно (активи) є джерелом доходу
.