29 травня у Страсбурзі відбулись експертні консультації представників Венеціанської комісії з українською делегацією стосовно змін до Закону України «Про очищення влади». Ця зустріч була останньою у шестимісячних консультаціях з ключовими правознавцями Ради Європи перед їхнім остаточним вердиктом – чи правильно Україна намагається очистити свою владу. Попри те, що Венеціанська комісія зазвичай оцінює тільки юридичні аспекти законопроектів, після численних зустрічей з авторами закону та представниками українських громадських організацій вони погодились, що розглядати люстраційний закон без політичного контексту неможливо.

У жовтні минулого року, ще до вступу його в дію, за ініціативи Юлії Льовочкіної та Сергія Ківалова до Венеціанської комісії було направлено неофіційний переклад Закону України «Про очищення влади» — як перша спроба його дискредитувати.

За словами Єгора Соболєва, півроку тому Венеціанська комісія була близька до думки засудити позицію України стосовно люстрації. «Льовочкін, Ківалов та компанія за мовчазною згодою нинішнього керівництва МЗС переконували європейців, що мета люстрації – політична розправа над порядними посадовцями, яким просто не пощастило працювати в роки президентства Януковича», – зауважив він.

Завдяки систематичним зустрічам з представниками Венеціанської комісії були дані роз’яснення, що українське антикорупційне законодавство покращується, проте не буде працювати до тих пір, поки на своїх посадах залишаються бізнес-партнери представників колишнього режиму.

«Українська люстрація не антикомуністична, і вона точно не є помстою Партії регіонів. Наша люстрація має значно важливішу мету. Вона спрямована проти всього клептократичного спруту, незалежно від того, яке його щупальце обернуто в мантію судді, яке – начепило погони, а яке ховається під партійним прапором. Мета нашої люстрації – очистити місця для приходу справжніх суддів, правоохоронців та державних діячів. І саме тому зараз ми пропонуємо поширити дію закону на кандидатів в місцеві ради, народні депутати та на посаду Президента», – наголошує Соболєв.

Зазначається, що не створено спеціальну люстраційну комісію, причин тому декілька – уряд вже саботував створення такого органу одразу після Євромайдану, люстрація значно затягнеться, оскільки перевірка всіх правоохоронців, чиновників, суддів, триватиме декілька десятиріч, саме тому. Закон «Про очищення влади» виписаний так, щоб включити суспільство як головного рушія люстрації.

Висновок щодо Закону «Про очищення влади» Венеціанська комісія надасть 19-21 червня.