Найперше завдання суспільства в четвер, 16 квітня, в день, коли КСУ буде розглядати Закон «Про очищення влади», — зберегти діючий закон. Це той час, коли громадяни мають нагадати можновладцям, що вони перемогли на Євромайдані і вони ставлять завдання про очищення влади і не дозволять його згортати. Про це на прес-конференції в «Укрінформі» заявив голова Громадського люстраційного комітету, голова парламентського комітету з питань запобігання і протидії корупції Єгор Соболєв.

За словами Соболєва, люстраційний закон діє півроку, і він вже призвів до звільнення півтисячі посадовців. Наразі підготовлені ідеї стосовно очищення влади, які дозволять його втілювати швидше та масштабніше.

Серед змін, що будуть внесені, — розповсюдження люстрації на кандидатів в Президенти та народні депутати.

Крім того, народний депутат України Леонід Ємець зауважив, що після внесення змін до Закону люстрація торкнеться апаратів та секретаріатів органів місцевого самоврядування, оскільки корупціонер, де б він не працював, повинен підпадати під дію люстраційного закону.

Парламентар Ігор Алексєєв у свою чергу зазначив, що в оновленому Законі передбачено введення відповідальності стосовно керівників органів державної влади, які не виконують норми люстраційного закону, — вони будуть звільнені.

Член Громадської ради з питань люстрації при Міністерстві юстиції, член робочої групи з доопрацювання Закону та співзасновник Громадського люстраційного комітету Карл Волох розповів про доопрацювання в сфері люстрації суддів.

«Була узгоджена дія двох законів: Закону «Про відновлення довіри до судової влади» та Закону «Про очищення влади». Справи по суддях, крім майнової перевірки, будуть розглядатися персоналізовано та вивчатимуться тимчасовою спеціалізованою комісією, яка стане професійною», – підкреслив він.
Також він наголосив, що під перевірку тепер підпадатимуть й судді Конституційного суду.

За словами директора Департаменту з питань люстрації Міністерства юстиції України Тетяни Козаченко, Закон України «Про очищення влади» – єдиний нормативно-правовий акт, який хоч щось зробив в державі за останні півроку.

«Розслідувань, кримінальних справ не було. Інші закони, які приймались, не мали результату, тому люстраційний закон зробив дуже велику справу — було визначено, кого потрібно усунути від державної влади», – наголосила вона.

Козаченко також зауважила, що серед працівників органів внутрішніх справ під заборони підпадають піввідсотка за посадами, а у прокуратурі – 3,5%, що є максимальним показником за відомствами.
«Зміни до закону, які зараз реєструються у парламенті, стали поштовхом, щоби Конституційний суд почав розглядати справу стосовно конституційності люстраційного закону», – зауважила вона.

Говорячи про контроль люстраційних процесів, Єгор Соболєв зауважив, що тільки громадськість по-справжньому слідкує за цим Законом і змушує його виконувати. Люстрація – це відсторонення від посади, а покарання – виключно право прокуратури.

«Якщо КСУ відмінить люстраційний закон, то для Порошенко буде логічно призначити Прем’єр-міністром Миколу Азарова, Генпрокурором – Віктора Пшонку і далі по списку, до керівництва Служби безпеки. Тому ми не розглядаємо жодного варіанту, що реванш може відбутись, У цих суддів КС не має жодного морального права вирішувати долю країни», – резюмував Єгор Соболєв.

Докладніше у відео з прес-конференції: