До Громадського люстраційного комітету надійшло звернення про те, що 26 січня минулого року у місті Дніпропетровську було затримано 26 активістів, 24 із яких було взято під варту за підозрою у вчиненні масових безпорядків, а винних у безпідставних арештах посадовців досі не покарано.

У той день було десятки побитих і поранених, розстріл мирних мітингувальників із травматичної зброї, арешт понад двох десятків здебільшого випадкових людей. Журналісти проекту «Слідство.Інфо» Олександр Курбатов та Дмитро Гнап, член Громадської ради з питань люстрації при Мінюсті, провели розслідування стосовно подій, що стались рік тому у Дніпропетровську.

Під час розслідування вдалося з’ясувати, що конфлікт під Дніпропетровською ОДА спалахнув тоді, коли активісти євромайдану побачили, що під ОДА створено снігові укріплення та штучну ковзанку. Підходи до будівлі були оточені міліцією, за якою ховалися люди в масках. Одразу після обіцянки прибрати тітушок міліція кинулася затримувати учасників мітингу.

Затримані у той день зазначають, що їх взагалі спочатку обвинуватили у пограбуванні банку, а самі арешти проходили у грубій формі і носили ознаки насилля. Людей хапали по всій центральній частині міста, розповідають колишні бранці міліції.

«Вже о другій ночі два судді Бабушкінського районного суду буквально за годину виписали арешти для 22 затриманих. Визволити з-за грат заарештованих адвокатам вдалося лише за три тижні. Та й то після приїзду єврокомісара. Хоча порушень під час арешту було більше ніж достатньо», – йдеться в сюжеті.
Ще на початку березня 2014 року розпочалось розслідування незаконного арешту понад двох десятків людей, побиття мітингувальників та озброєння тітушок. Результати – оштрафовано трьох тітушок.
В розслідуванні сказано, що тітушками безпосередньо керували керівники місцевої міліції: заступник начальника обласного управління міліції Сергій Третяков і начальник відділу громадської безпеки міського управління міліції Сергій Хуторний.

Заступник прокурора Дніпропетровської області Степан Трускавецький зазначив, що відкрите кримінальне провадження стосовно двох керівників органів внутрішніх справ, а обвинувальні акти за статтею 203 скеровані до суду».

Наразі обох посадовців з міліції звільнили, але третій командир тітушок, заступник начальника міського управління міліції Володимир Седлецький, спокійно працює далі. У прокуратурі про нього забули. Та й про решту міліціонерів, включаючи слідчих, які сфальсифікували докази для арешту, там згадали лише минулого місяця.

«За рік, що минув, деякі з цих слідчих навіть пішли на підвищення, – кажуть адвокати. – А прості міліціонери вже як свідки регулярно зустрічаються із тими, кого тоді жорстко затримували. Так само працюють на своїх посадах судді, які посеред ночі кинули за грати на шістдесят діб понад двадцять затриманих», – розповідають журналісти.

За словами заступника прокурора Дніпропетровської області Романа Соскова, «прокурором області 11 грудня направлена заява про проведення перевірки та притягнення цих суддів до дисциплінарної відповідальності. Саме за цими фактами.

«Лише голова облдержадміністрації Дмитро Колєсніков мав достатньо повноважень, щоб дозволити міліції, рятувальникам МНС і озброєним тітушкам спільно діяти на території облдержадміністрації. Але він наразі не під слідством, а у Верховній Раді. З тієї ж причини, з якої Євген Удод продовжує керувати Дніпропетровською облрадою», – повідомляють журналісти.

Резюмуючи сюжет, журналісти «Слідство.Інфо» підкреслили, що розслідування дій правоохоронців реально почалося лише у грудні минулого року – після приходу нового прокурора області. Та прокурор, який відверто гальмував справу, нікуди не дівся. Він очолив Львівську обласну прокуратуру. От вам і життя по-новому.

Докладніше у сюжеті «Слiдство.Iнфо»