«Звільнення в результаті люстрації кількох сотень високопосадових, насамперед, прокурорів, податківців, міліціонерів – це дуже великий крок вперед, і я радий, що це сталося за ці сто днів». Про це в інтерв’ю «BBC Україна» заявив голова Громадського люстраційного комітету, голова парламентського Комітету з питань запобігання та протидії корупції Єгор Соболєв.

Проте на думку парламентаря, ця цифра – це дуже мало. Це в десятки разів менше, ніж могло би бути, і в сотні разів менше, ніж треба.
«Не треба казати, що поганим є закон або посадовці, які саботують його виконання. З цими посадовцями, здається, і так вже все ясно. Вони самі мають бути люстровані в результаті всенародної боротьби за очищення української влади і державних органів», – наголосив політик.

Соболєв вважає, що найважливіше наразі – суспільству об’єднатися і провести це рішення – це вже запитання до нас як до суспільства. «А Закон може в цьому допомагати. Він є тією лопатою, за допомогою якої можна копати швидше, однак потрібно пам’ятати, що копати треба всім», – заявив народний депутат.

Соболєв нагадав про поїздку до Харкова минулого тижня, яка стосувалася питання відновлення на посаді харківського прокурора Суходубова: «Ми сказали керівникам суду, який виніс це рішення, і керівникам Апеляційного адміністративного суду, де воно зараз оскаржується: судді, ви зараз провокуєте суди Лінча. Якщо люди побачать, що правового виходу у них немає, вас почнуть викидати з вікон. Почнеться те, що почалося рік тому на Грушевського, коли люди побачили, що мирні протести ні до чого не призводять».

«Я як політик не хочу, щоби в нас судді висіли на ліхтарях, я як політик хочу, щоб вони були цивілізовано звільнені з забороною повертатися на державну службу, а на їхнє місце прийшли справжні кваліфіковані судді», – зауважив Соболєв.

Політик нагадав, що 10 з 16 суддів КСУ, які там сидять, – це люди Януковича, які у 2010 році дали йому необмежену владу, перетворили на диктатора. «Конституційний суд — це лише хороша назва, красивий будинок і великі зарплати у суддів», – вважає він.
Соболєв підкреслив, що в державі, де немає державних органів, на які можна спертися, люстрацію провести неймовірно складно. У цих умовах ми просто змушені застосовувати безумовні, автоматичні критерії люстрації.
«Ми готові разом робити закон кращим. Власне кажучи, зараз ми чекаємо експертів комісії для того, щоб обговорити з ними і внести поправки до закону про люстрацію», – закцентував він.

Стосовно питань роботи прокуратури народний депутат зауважив, що Генеральний прокурор – ключова людина у наведенні ладу. «Без генпрокурора не буде ні реформ, ні правосуддя, ні правоворядку, нічого. Ми маємо його замінити, тому що він повністю провалює свої завдання», – підкреслив він.

Політик підкреслив, що країні потрібен новий генпрокурор, якого нам треба відібрати на відкритому конкурсі, який пам’ятатиме, що його попередника вигнали за те, що не розслідувався терор Майдану, не переслідувалася банда Януковича і прикривалася топ-корупція нинішніх керівників держави.