Після того, як 16 жовтня 2014 року закон «Про очищення влади» вступив в дію — в Україні офіційно розпочалась люстрація. На першому етапі реалізації закону, на сьогодняшній день, під так звану «автоматичну» люстрацію потрапили 352 чиновники в Центральних органах виконавчої влади, органах прокуратури, службовці районних та обласних державних адміністрацій, що обіймали посаду у період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року та не були звільнені в цей період з відповідної посади за власним бажанням.

Згідно Єдиному державному реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону України «Про очищення влади» найбільша кількість працівників, котрі потрапили під дію закону автоматично – у органах Прокуратури – 139 осіб. У Державній фіскальній службі (Міндоходи, митниця, податкова) – 53 особи, в органах Міністерства внутрішніх справ – 51 особа, Службі Безпеки України – 43 особи. Працівників ОДА, РГА – 35 осіб. Керівників центральних органів влади та їхні заступники – 20 осіб. У регіональних представництвах Центральних органів влади – 4, у Міністерстві оборони – 6 осіб, Нацбанк – 1 особа.

Кого було звільнено?

Органи прокуратури
Під звільнення попали 139 особи, що працювали в органах прокуратури за часів керівництва відомством Віктором Пшонкою. Зокрема, люстровано прокурора Кіровоградської області Михайла Гаврилюка, який у період з листопада 2010 по червень 2014 рр. займав посаду заступника Генерального прокурора України та керував справами Головного управління підтримки обвинувачення в судах.

Також відсторонено з посади ректора Національної академії прокуратури України екс-голову управління кадрового забезпечення Генпрокуратури Юрій Дьомін.
Серед люстрованих прокурорів також колишній заступник генерального прокурора Микола Банчук. За інформацією ЗМІ, саме він прийняв рішення про звільнення з-під варти усіх проросійських сепаратистів, яких затримали за провокування масової бійки в Одесі.

Центральні органи влади
До списку люстрованих керівників та заступників керівників Центральних органів виконавчої влади потрапило 20 осіб. Серед них Голова Державного космічного агентства України; Голова Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва; голова Державної служби експортного контролю України; голова Державної інспекції навчальних закладів України; голова Національного агентства з питань підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу; голова Державного агентства водних ресурсів України; голова Державної служби України з контролю за наркотиками та голова Державного агентства України з управління зоною відчуження.

Окремо необхідно відзначити, що був звільнений Голова Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва Михайло Бродський, якого ЗМІ неодноразово звинувачували у зловживанні службовим становищем. Зокрема, до Громадського люстраційного комітету надходили скарги на Бродського.

Автоматично люстрований також Голова Державного агентства водних ресурсів України Василь Сташук. 22 вересня цього року за клопотанням прокуратури Київської області Печерським райсудом м.Києва його відсторонено від посади. Чиновник підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 Кримінального кодексу України (службова недбалість). В ході розслідування встановлено, що протягом 2011-2012 років було необґрунтовано виділено з бюджету понад 24 млн.грн на проведення берегоукріплення Київського водосховища в районі с. Нові Петрівці біля резиденції колишнього Президента України «Межигір'ї».
Також під дію Закону підпав голова Державної служби експортного контролю України Володимир Демьохін, який обіймав посаду більше трьох років.

Крім того, люстровано голову Державної служби України з контролю за наркотиками Володимир Тимошенко, який був призначений на посаду більше трьох років тому, у червні 2010 року. Крім того, зазначено, що у 1984–1992 рр. він працював старшим оперуповноваженим відділу управління КДБ УРСР.

Юрій Алєксєєв, голова Державного космічного агентства України, який відомий своєю проросійської позицію, також звільнений. На свій посаді він знаходився з грудня
2010 року.

До набрання чинності Закону України «Про очищення влади» заяву про звільнення написав заступник голови Адміністрації Президента України Олег Рафальський. В березні 2010 він був призначений заступником глави АПУ. Взимку 2014 року указом в.о. президента Олександра Турчинова Рафальський був призначений в.о. глави Адміністрації Президента, згодом його перевели у заступники. З червня 2014 він обіймав посаду заступника голови АПУ.

Нацбанк
В рамках реалізації Закону «Про очищення влади» звільнено заступника голови Нацбанку Приходька Бориса. З грудня 2012 року до квітня 2014 року він був першим заступником голави Нацбанку. У квітні був звільнений і призначений на посаду заступника. 1 липня 2014 року затриманий Генпрокуратурою, а наступного дня заарештований судом за підозрою у розкраданні більше двох мільярдів гривень Аграрного фонду України.

Органи внутрішніх справ
Серед 51 люстрованих міліціонерів — заступник начальника ГУ МВС України в Одеській області – начальник міліції громадської безпеки Едуард Гребенюк. До призначення в Одеське обласне управління внутрішніх справ, Гребенюк працював на посаді заступника начальника УМВС України в Чернігівській області. Саме на нього громадськість Чернігова покладала відповідальність за знесення першого Євромайдану в Чернігові у листопаді 2013 року.

Служба Безпеки України
Переважна більшість люстрованих посадовців у Службі безпеки – представники обласних управлінь (заступники начальників) та офіцери запасу.
Нагадаємо, нещодавно Президентом були звільнені начальники управлінь СБУ в Кіровоградській, Луганській, Сумській, Дніпропетровській і Тернопільській областях. Громадськість наразі повинна включитись в процес контролю за призначенням нових обласних очільників СБУ.

Облдержадміністрації, райдержадміністрації та регіональні представництва Центральних органів влади наразі також пройшли процес очищення, були звільнені начальників управлінь, департаментів.

Що далі?

10 листопада розпочнеться другий етап люстрації. На цьому етапі буде перевірено Кабінет міністрів, всі центральні апарати силових структур та всі органи центральної влади на предмет відповідності люстраційним критеріям згідно статті 3 Закону України «Про очищення влади». Після цього розпочнеться третій етап – проходження перевірки службовцями на обласному та районному рівнях.

План проведення перевірок відповідно до Закону України «Про очищення влади» на сайті Верховної Ради

Якщо на першому етапі люстрація відбувалась автоматично – за записом в трудовій, то на другому та третьому етапі реалізації закону перевірка буде більш ретельною. Щоб вона не стала формальною та була результативною – необхідно, щоб громадськість включилась в цей процес, перебираючи на себе роль суспільного контролера, який не тільки фіксує порушення, а й корегує люстраційний дискурс.

Після набуття чинності закону «Про очищення влади» ми продовжуємо збирати люстраційні скарги у відповідності до критеріїв, визначених в законі. Ці скарги будуть обов’язково розглянуті під час перевірки відповідних чиновників на другому етапі люстрації.

Текст Закону «Про очищення влади»

Єдиний державний реєстр осіб, щодо яких застосовано положення Закону України «Про очищення влади» на сайті Міністерства юстиції України